Smocze Łodzie

TAIWAN-CULTURE-DRAGON BOATS FESTIVAL  SY208

Smocze Łodzie są jedną z najwcześniej znanych form wyścigów łodzi. Obecnie jest celebrowana podczas festiwali na całym świecie. Ta mityczna uroczystość jest symbolem kultury chińskiej i ducha, oraz jest jednym z trzech największych festiwali w Chinach. Korzenie wyścigów smoczych łodzi sięgają ponad 2000 lat do południowych prowincji Chin.

Smocze łodzie uprawia się na łodziach 20 i 10 osobowych (te są mniej rozpowszechnione w naszym kraju), które mają przeważnie długość 12, 5 m. W skład takiej łodzi najczęściej wchodzi 20 osób wiosłujących, dobosz i sternik. Jest to sport zarówno wytrzymałościowy, siłowy i techniczny.

Wioślarze trenują ciężko na siłowni a później na wodzie wypracowują siłę, wytrzymałość, skupienie oraz co najważniejsze zgranie. Drużyna, nieważne jak silna bez zgrania czasowego i uderzania w wodę w jednym rytmie nie ma szans. Za to 20 wioślarzy wiosłujących po zwycięstwo z siłą i w jednym rytmie, jako jedność są wspaniałym widokiem i dostarczają wiele emocji. Smocze Łodzie dzięki postępującej ewolucji stały się sportem, w którym o zwycięstwie przesądzają setne i tysięczne sekundy.